Komfortowa i cicha sypialnia w domu jednorodzinnym. O czym trzeba pamiętać?

Sypialnia to miejsce o szczególnym znaczeniu. Służy nie tylko wypoczynkowi, ale również intymnym zbliżeniom. Niezwykle istotne jest odpowiednie urządzenie pokoju, zapewnienie komfortu i spokoju. Jak to zrobić najlepiej?
Paulina Dziedzianowicz

Sypialnia powinna być pokojem najlepiej wyciszonym – komfort akustyczny jest w tym przypadku bardzo ważny. Przede wszystkim jest on niezbędny, by odpowiednio zregenerować organizm podczas snu. Hałas uniemożliwia zaśnięcie i zaburza sen. Większość ludzi nie chce także, by jakiekolwiek dźwięki wychodzące z sypialni roznosiły się po domu, czy też na zewnątrz. Pojawia się zatem pytanie, co zrobić, by sypialnia była miejscem idealnym do spędzenia nocy? Podpowiadamy!

Sypialnia jako miejsce miłosnych igraszek

Sypialnia to przede wszystkim pokój, w którym się śpi. Wiadomo jednak, że to właśnie tam najczęściej dochodzi do intymnych zbliżeń, aktów miłości. Urządzając sypialnię, warto wziąć to pod uwagę, by stworzyć sobie przytulny i spokojny kąt. Dziś, gdy recepta na tabletki antykoncepcyjne nie jest niczym niezwykłym, a pary dbają o zabezpieczenie, życie erotyczne może być naprawdę bogate. Pod warunkiem, że zadbasz o odpowiednie warunki.

Przede wszystkim postaw na dobrą izolację akustyczną

Solidne wyciszenie pomieszczenie to gwarancja komfortu i spokoju. O rozwiązaniach najlepiej pomyśleć na etapie generalnego remontu, choć i później można nieco udoskonalić swoją sypialnię. Co pomaga tłumić dźwięki?

  • Dźwiękoszczelne okna (sprawdzaj współczynnik RW; najlepiej, gdy jest na poziomie 42–44 dB);
  • zewnętrzne rolety lub okiennice;
  • drzwi tłumiące hałasy (bez przeszkleń, dobrze uszczelnione);
  • panele akustyczne ścienne, płyty karton-gips, korek itp.

Komfortowy odpoczynek w sypialni

Sypialnia najczęściej kojarzy się z przyjemnością, niestety czasem zdarza się, że zamykasz się w niej na dłużej czas podczas choroby – gdy czujesz się gorzej, potrzebujesz spokoju, ciszy, warunków, w których możesz odpocząć i nabrać sił. O tym też warto pamiętać podczas urządzania sypialni. Gdy już odpowiednio ją przygotujesz, nie musisz nawet wstawać, by udać się do lekarza. Wystarczy dostęp do internetu.

Jakie powinno być łóżko?

Jak już odpoczywać i zdrowieć to tylko w wygodnym łóżku. To najważniejszy mebel w tym pomieszczeniu, dlatego poświęć więcej czasu na jego wybór. Sprawdź, jakie wypełnienie ma materac – piankę, a może sprężyny? Wybór zależy od indywidualnych preferencji. Pomyśl również o zakupie pościeli antyalergicznej czy oczyszczacza powietrza. Te elementy sprawią, że odpoczynek będzie jeszcze bardziej efektywny.

Liczy się wystrój

Komfortowa sypialnia to także odpowiednia aranżacja wnętrza. Pamiętaj, że pomieszczenie wyciszą grube zasłony, dywany, dekoracyjne pledy czy tapicerowane meble. Możesz również pomyśleć o miękkim zagłówku do łóżka. Zrezygnuj natomiast z dużych, przeszklonych szaf, a także podłogi wykonanej z terakoty. Wszelkie dodatki mają zatem podwójne znaczenie, nie tylko pomogą poprawić akustykę, ale nadadzą sypialni charakter i styl.

Rośliny w sypialni

Aranżując wnętrze, warto również wstawić kilka roślin zielonych. Wybierz te o dużej ilości małych, drobnych liści. To właśnie one mają zdolność pochłaniania i rozpraszania dźwięków. Odpowiednio dobrane rośliny poprawią mikroklimat i wpłyną pozytywnie na jakość snu.

Pomysły na wyciszenie sypialni

Pomysłów na wyciszenie pomieszczenia jest naprawdę sporo, dlatego bez trudu wybierzesz ten najbardziej ci odpowiadający. Możesz położyć na ściany maty akustyczne z pianki, płyty styropianowe lub korkowe, wełnę mineralną, lub specjalne panele wyciszające. Co ciekawe, na rynku znajdziesz również specjalne tapety akustyczne, które są rozwiązaniem łączącym ze sobą estetykę z funkcjonalnością. 

Sypialnia powinna być miejscem, do którego udasz się z przyjemnością po trudach całego dnia, i gdzie chętnie oddasz się miłosnym igraszkom lub nabierzesz sił po chorobie. Pamiętaj o tym, zanim zaczniesz ją urządzać. Wykorzystaj nowoczesne rozwiązania, by czuć się bezpiecznie i komfortowo, a przy okazji cieszyć się wyglądem pomieszczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Następny artykuł
kuchnia w stylu goralskim

Kuchnia w stylu góralskim – klimat Podhala na co dzień. Jak stworzyć taką aranżację?