Styl boho wywodzi się z kultury ludowej, a dokładnie cygańskiej. Boho pochodzi z XIX wieku i jest skrótem od słowa bohema, co oznacza paryską cyganerię, która najogólniej mówiąc, tworzona była przez malarzy, aktorów i poetów. Wybitne postacie, takie jak Artur Rimbaud, Henri de Toulouse – Lautrec czy Ferenc Molnar to przedstawiciele tej grupy. Cechą wspólną tej ludności było oddanie się wspólnie spędzonym chwilom w swoim gronie. Były to zabawy i swawole, ale był też czas na sztukę, a wszystko kompletnie odbiegało od konwenansów tamtych czasów. Bohemę wyróżniała przede wszystkim swoboda tworzenia.
Cechy wyróżniające styl boho
Cyganeria paryska głosiła wolność i szczyciła się różnymi kulturami, które były inne od tych europejskich. Kuchnia w stylu boho wyróżnia się przede wszystkim motywami afrykańskimi, dlatego też dobrym pomysłem będą na przykład plemienne obrazy. Najważniejsze cechy stylu boho we wnętrzach to:
- Naturalne kolory – styl boho daje nam możliwość zabawy kolorami. Przewagę w tej aranżacji dają nam naturalne barwy, takie jak biel, czerń, brąz, zieleń, żółć, czy beż oraz różnego typu ich odmian.
- Materiały – tutaj również powinniśmy czerpać inspiracje od matki natury. Najbardziej słusznie wykorzystywane materiały to naturalne drewno, wełna, miedź, len oraz różnego tego typu tkaniny.
- Ręcznie robione rzeczy – rękodzielnictwo to istotne słowo klucz w stylu Boho. Oddanie się temu co pierwotne oraz wykonanie w sposób ręczny. Rzeźby, dekoracje, rośliny czy sztuka, to najlepiej ta mistyczna, czyli na przykład gliniane doniczki, różnego typu plecionki, wiklina.
- Chaos na pozór – objawia się on w wielu kwestiach. Tutaj nie ma miejsca na symetrię, czy zaplanowaną każdą drobnostkę co do metra. W stylu boho rządzą połączenia niekonwencjonalne i nieszablonowe rozwiązania. Obojętnie czy dotyczy to kolorów, dodatków, czy dekoracji.
Kuchnia w stylu scandi boho
Jest to aranżacja, która łączy nieco surowy styl skandynawski i ciepły styl boho. Kuchnia urządzona w ten sposób jest funkcjonalna, minimalistyczna i harmonijna. Dodatki i ciepłe kolory idealnie przełamują surowość wprost ze Skandynawii, sprawiając, że wnętrze staje się bardziej przytulne. W kuchni scandi boho świetnie sprawdzają się białe meble z drewnianym blatem, barwna ceramika, a także elementy zrobione z ekologicznych materiałów na przykład z kamienia lub drewna. Taki niecodzienny klimat warto podkreślić dekoracjami ściennymi i żywymi roślinami.
Mała kuchnia w bloku
Tak, jest to możliwe i doskonale będzie wyglądać nawet w nieco mniejszej kuchni. Gdy mamy do dyspozycji mały metraż, musimy skupić się na funkcjonalnych aspektach. Warto zdecydować się na zabudowę kuchenną na wymiar. Małe pomieszczenia potrzebują jasne barwy, które sprawią, że metraż optycznie się powiększy. Następnym ważnym aspektem jest zachowanie umiaru w liczbie dodatków, które w nadmiarze po prostu przytłoczą pomieszczenie. Dobrym pomysłem będzie fototapeta nawiązująca do boho lub do afrykańskiej stylizacji i na przykład nie za duża roślina. Kuchnia w stylu boho będzie wyjątkowa.
Duża kuchnia w stylu boho z wyspą
Wyspa kuchenna jest jak urządzenie wielofunkcyjne, ponieważ może pełnić mnóstwo różnych funkcji, takich jak dodatkowe miejsce do przygotowywania posiłków i przechowywania, jak i pełnić rolę rodzinnego stołu. Jeżeli tylko wybrany styl na to pozwoli, warto skusić się na zakup foteli wykonanych z rattanu i położyć na nich poduszki. Na środku blatu można postawić świeże zioła, które nie tylko będą pełnić rolę dekoracyjną, ale również przydadzą się do przygotowywania potraw. A wisienką na torcie będzie lampa wykonana z naturalnych materiałów jak na przykład len czy wiklina.
Meble kuchenne
Kuchnia w stylu boho to przede wszystkim praktyczne rozwiązania i naturalne materiały, tym bardziej meble. To one właśnie są stawiane na najważniejszym miejscu, ponieważ dla boho istotna jest ekologia. Najlepiej zdecydować się naturalne drewno połączone z bielą. Takie zestawienie stworzy doskonałe tło dla kolorowych dodatków. Słuszną decyzją będzie również zakup produktów wykonanych własnoręcznie, a nie te z masowej produkcji, dzięki czemu zyskamy na pewno niepowtarzalny wygląd, ale i wysoką jakość wykonania i oczywiście trwałość.
Dekoracje i dodatki w stylu boho
Odpowiedni klimat to zasługa starannie dobranych dodatków. Jednym ze sposobów na podkreślenie tego unikatowego stylu, jest fototapeta, a najlepiej z motywami roślinnymi. Oprócz tego w kuchni boho mogą się pojawić:
- lampy wykonane z rattanu;
- drewniane pojemniki na przyprawy;
- trawy pampasowe w wazonach;
- plecione kosze i pudełka do przechowywania kuchennych akcesoriów;
- tekstylia z etnicznymi wzorami;
- miękkie poduszki na krzesłach przy dużym rodzinnym stole;
- akcesoria kuchenne wykonane z drewna.
Odważne boho
Psychologowie twierdzą, że wnętrza w stylu boho powodują, że jesteśmy bardziej szczęśliwi, o wiele lepiej wypoczywamy oraz chętniej wracamy do naszego gniazdka. Kuchnia w stylu boho to pozornie niepasujące do siebie elementy i kolory, ale w rzeczywistości zaskoczy cię ten wzorzysty układ. A oto jak tego dokonać:
- wzory – mistyczne, plemienne, roślinne;
- meble – miękkie pufy i grubsze poduszki raczej w kolorach pastelowych, stonowanych, takich jak beż;
- barwy – błękit i turkus, złoto połączone z czerwienią i delikatnie muśnięte zielenią, a to dopiero tęczowe zaskoczenie.
Etniczne niezapomniane wnętrze – kuchnia w stylu boho
Styl boho to tego typu aranżacja, która zawsze znajdzie miejsce na rodzinne pamiątki oraz na DIY. Ważnym materiałem wnętrza boho jest mosiądz, a wykorzystywany jest zazwyczaj do tworzenia niesamowitego oświetlenia. Spróbuj wprowadzić do swojej kuchni dużo światła naturalnego, jeśli jest taka możliwość, dekoracji afrykańskich i odpowiednią ilość roślin, która będzie zgodna z metrażem ta,\k, by nie było ich za mało, ale też nie za dużo. Możesz się zdziwić gdy kuchnia stanie się dla ciebie pomieszczeniem, w którym będziesz przebywać najczęściej, bo styl boho to po prostu korzenie i piękno samo w sobie.