Kuchnia w stylu greckim – błękit morza i śródziemnomorski klimat na co dzień. Przenieś tę aranżację do swojego domu!

Kuchnia w stylu greckim to połączenie kolorów, którego nie da się pomylić z żadnym innym oraz wyjątkowa funkcjonalność. Jak przenieść wakacyjny klimat pod swój dach? O jakich szczegółach pamiętać?
Paulina Dziedzianowicz
kuchnia w stylu greckim

Grecja jest jednym najbardziej popularnych kierunków wakacyjnych wycieczek. Nawet jeżeli nie byłeś jeszcze w tym pięknym kraju, z pewnością znasz jego obraz wykreowany przez kulturę popularną. Kuchnię w stylu greckim można podziwiać choćby w kultowym musicalu „Mamma Mia”. Jeżeli zastanawiasz się, jak urządzić grecką kuchnię w swoim domu, podpowiemy ci kilka szczegółów.

Styl grecki w kuchni – główne założenia

Antyczni Grecy łączyli pojęcie piękna i dobra. Największy podziw budzili bojownicy, którzy fizyczne piękno zestawiali ze szlachetnym charakterem. Pogląd ten znalazł swoje odzwierciedlenie w pojęciu kalokagathia. Chociaż odniesienie tego do dekoracji kuchni może okazać się nadużyciem, to greckie wnętrza idealnie łączą w sobie piękno i funkcjonalność.

Grecki styl jest niemal niemożliwy do pomylenia z jakimkolwiek innym. Wymaga określonego zestawienia kolorów, ja przy tym jest bardzo ozdobny i minimalistyczny. Kuchnię w stylu greckim z powodzeniem urządzisz zarówno w przestronnym domu jednorodzinnym, jak i w niewielkim mieszkaniu w bloku.

Kuchnia w stylu greckim – kolorystyka

Tym, co przykuwa wzrok w kuchni z greckich domów, jest biało-niebieska kolorystyka. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy odcień niebieskiego sprawdzi się tu równie dobrze. Wybierz kobaltowy, ponieważ to on najbardziej kojarzy się z greckim stylem.

Wymienione wyżej odcienie można łączyć ze sobą na meblach, podłogach i ścianach. Będą świetnie wyglądały w towarzystwie naturalnego drewna, takiego samego jak w stylu rustykalnym. W zależności od aranżacji możesz zdecydować się na jasne lub ciemne odcienie, w zależności od tego, jakie aranżacje wnętrz są ci najbliższe. Świetnie współgra z białym i niebieskim, a jednocześnie przeciwważy ich chłodne odcienie.

Meble i sprzęty w greckiej kuchni

Greckie meble w kuchni

Wybierając meble do kuchni w stylu greckim, skup się raczej na prostych formach. Najlepiej wybrać minimalistyczne szafki, krzesła i stół z jasnego drewna, które następnie będzie można pomalować na pożądany kolor. Specyficzne połączenie kolorów, białego i kobaltowego, nie jest bowiem łatwe do znalezienia w sklepach.

W kuchni w stylu greckim bardzo często znajduje się wyspa. Pełni tutaj przede wszystkim funkcję praktyczną. Dania kuchni greckiej przygotowywane są zazwyczaj przez całą rodzinę, dlatego dodatkowe blaty kuchenne są niezbędne dla wygodny i funkcjonalności kuchni. Oczywiście w polskich warunkach nie jest to niezbędne. W małej kuchni możesz ograniczyć się do prostych blatów w formie szafek ustawionych przy ścianie.

Grecy przywiązują duża wagę do jakości materiałów. W ich kuchniach często można spotkać kamienne blaty czy zlewozmywaki z wykończeniem ceramicznym i cytrynową elastyczną wylewką. Równie dobrze sprawdzi się jednak blat drewniany, który warto pomalować na biało. Będzie wówczas dobrze kontrastował z niebieskimi frontami drzwi.

W dużych kuchniach świetnie sprawdzą się kredensy czy komody. Najlepiej wybierać proste formy w kolorze jasnego lub ciemnego drewna. Fronty kredensów i szafek powinny być zabudowane. Większość dodatków eksponowana jest na pólkach.

Sprzęty do greckiej kuchni

W kuchni w stylu greckim sprzęty powinny mieć dobrą jakość, jednak ich design oraz wielkość możesz z powodzeniem dopasować do swoich indywidualnych preferencji. Do tego rodzaju wnętrz najczęściej wybiera się zmywarki czy piekarniki do zabudowy. Pozwala to na lepsze dopasowanie ich do całej aranżacji.

Z drugiej strony obecność nowoczesnych sprzętów wysokiej klasy może być bardzo dobrym pretekstem do przełamania klasycznej drewnianej aranżacji elementami stylu współczesnego. Takie połączenie tradycji z nowoczesnością jest w ostatnim czasie niezwykle modne.

Kuchnia w stylu greckim – dodatki i ozdoby

W kuchni śródziemnomorskiej ważne są odpowiednie dodatki i ozdoby. Grecja jest krajem, który kojarzy się przede wszystkim ze słońcem i morzem. Do tego więc powinny nawiązywać ozdoby kuchenne. Mile widziane będą tu motywy marinistyczne, na przykład muszle.

Można z powodzeniem umieścić kobaltowe płytki albo niebieską tapetę. Ogranicz się z tym do jednej ze ścian, ponieważ na wszystkich czterech taki kolor może stać się zbyt przytłaczający. W niewielkich kuchniach wystarczą czasami ozdobne płytki czy właśnie tapety.

W roli ozdób doskonale sprawdzą się gliniane naczynia czy zastawa w kolorach białym i niebieskim. Będą świetnie wyglądały wyeksponowane na półkach. Nie da się ukryć, że kuchnia grecka kojarzy się przede wszystkim z jedzeniem. Dobrze, aby znalazły się w niej zioła w doniczkach, karafki z oliwą z oliwek czy tace z owocami.

Dla kogo jest kuchnia w stylu greckim?

Fronty szafek pomalowanych na niebiesko czy kobaltowe płytki na ścianach – to wszystko dalekie jest od bezpiecznych szarości oraz prostych minimalistycznych aranżacji. Dosyć odważne akcenty kuchni urządzonej w stylu greckim będą jednak idealne dla osób, które cenią sobie śródziemnomorską energię.

Taką kuchnię możesz urządzić zarówno w mieszkaniu w bloku, jak i w dużym domu jednorodzinnym. Taka aranżacja daje bardzo dużo możliwości, dlatego nie istnieją dwie takie same kuchnie w stylu greckim. Tego typu projekt można maksymalnie zindywidualizować.

Kuchnia w stylu greckim – podsumowanie

Kuchnia w stylu greckim pozwala zamknąć w pomieszczeniu klimat morza, słońca i doskonałego jedzenia. Ze względu na konkretne połączenie kolorów nie jest ona szczególnie popularnym rozwiązaniem. Warto jednak rozważyć ją przed remontem – jest jasna, ciepła i gwarantuje odrobinę wakacyjnego klimatu na co dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
kwiaty do lazienki

Kwiaty, które idealnie sprawdzą się w łazience bez okna!

Następny artykuł
łazienka w stylu bali

Łazienka w stylu Bali. Jakie meble do wnętrz w stylu balijskim wybrać?

Zobacz też