Niemal każdy bogaty nowojorczyk posiada przynajmniej jedną nieruchomość w East Hampton lub Southampton. Te niewielkie miasteczka położone zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Manhattanu słyną z wypoczynkowego, sielskiego wręcz klimatu. To właśnie nimi inspirowane są wnętrza urządzone w stylu Hamptons. Ponadczasowa tradycja, doskonałej jakości materiały, przestronność i lekkość to najważniejsze cechy tego stylu. Podoba ci się kuchnia w stylu Hamptons? Sprawdź, jak ją urządzić!
Styl Hampton – co go wyróżnia?
Styl Hamptons swoją nazwę zawdzięcza nadmorskim miejscowościom Southampton i East Hampton. Obydwa w slangu nowojorskim funkcjonują pod wspólną nazwą Hamptons. Czyste powietrze, ocean, mnóstwo wolnej przestrzeni i spokój to niemal całkowite zaprzeczenie codzienności Nowego Jorku.
Wakacje w tym miejscu nie są jednak dostępne dla każdego. Domy wypoczynkowe w Hamptons posiadają wyłącznie najbogatsi, czyli biznesmeni, celebryci, artyści i maklerzy giełdowi. Tamtejsze aranżacje są przepełnione doskonałej jakości materiałami i sprzętem najwyższej klasy.
Kiedy ten styl stał się znany w Polsce?
Hampton style nie należy jednak łączyć z przepychem. W tamtejszych wnętrzach dominuje jasna kolorystyka przesiana marynistycznymi motywami. Ważna jest także obecność dodatków z naturalnych materiałów. W Polsce ten rodzaj wystroju wnętrz stał się popularny ze względu na film „Lepiej późno niż później”, który wszedł na ekrany w 2003 roku.
Kuchnia w stylu Hampton – nadmorska elegancja
Styl Hampton wydaje się luksusowy i małodostępny. Przy pomocy odpowiednich sztuczek aranżacyjnych możesz jednak wykorzystać go nawet w niewielkiej kuchni polskiego bloku. W ostatnich latach minimalistyczne białe kuchnie w stylu skandynawskim podbiły serca Polaków. Taką aranżację można potraktować jako bazę dla wnętrza w stylu Hamptons.
Kilka propozycji aranżacyjnych
Jasne fronty szafek kuchennych powinny tutaj kontrastować z ciemnymi blatami. W oryginalnych kuchniach na Long Island dominują marmurowe blaty, w polskich warunkach można jednak zadowolić się dobrej jakości drewnem. Oprócz bieli w stylu Hamptons bardzo ważny jest także kolor niebieski. Nie powinien przytłaczać, jednak wyraźne akcenty marinistyczne dodają wnętrzu przytulnego wakacyjnego klimatu.
Jeżeli planujesz kuchnię utrzymaną w stylu Hampton, koniecznie rozważ instalację wyspy kuchennej. W Stanach Zjednoczonych tego typu elementy są bardzo duże i przestronne, często otoczone wieloma krzesłami dla domowników. Polskie wnętrza są zazwyczaj znacznie mniejsze. Dobrze wkomponowana wyspa będzie jednak estetycznym i praktycznym elementem wystroju. Jeżeli masz salon z aneksem kuchennym, będzie stanowiła doskonałą barierę pomiędzy tymi dwoma pomieszczeniami.
Meble kuchenne i sprzęty w stylu Hamptons
Meble w kuchni w stylu Hamptons powinny być wykonane z drewna. Możesz z powodzeniem zdecydować się na wszystkie jasne szafki i wyspy oferowane przez flagowe sklepy meblowe. Dobrze sprawdzą się także antyki. Trzeba jednak pamiętać, aby unikać zbyt wielu ornamentów, czy elementów dekoracyjnych. Wybieraj klasyczny design.
Blaty powinny być wykonane z najlepszych materiałów. Nie musisz oczywiście decydować się na marmur. Świetnie sprawdzi się ciemne drewno. Ważne jest to, aby blat kontrastował z beżem, czy bielą szafek. Pełne fronty powinny dominować, chociaż część szafek może być przeszklona.
Jeżeli chcesz urządzić wnętrze w stylu Hampton, powinieneś także przemyśleć zakup sprzętu. W ostatnich latach bardzo popularne stały się piekarniki, czy zmywarki do zabudowy. W tej koncepcji bardzo ważna jest jednak ekspozycja sprzętu. Amerykanie lubią, kiedy ich kuchenne urządzenia są dobrze widoczne.
Jak oświetlić kuchenne wnętrze w stylu Hampton?
W aranżacji każdego wnętrza niezwykle istotne jest oświetlenie. W stylistyce Hampton bardzo ważne jest naturalne światło. W malutkich blokowych kuchniach zazwyczaj trudno o duże okna dlatego w takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem będzie odpowiedni dobór sztucznego oświetlenia.
Lampy stołowe, żyrandole, czy kinkiety stanowią bardzo ważny element aranżacyjny w mieszkaniu i oczywiście kuchni stylu Hamptons. Warto wybierać te wiklinowe, czy drewniane. Wnosi to efekt ciepła i przytulności, który jest bardzo ważne w kuchniach urządzonych w tym stylu.
Dodatki w kuchni w stylu Hampton – czym warto się inspirować?
Styl Hampton w dużej mierze opiera się na detalach. Taka aranżacja sprawdzi się zarówno w przestronnych pomieszczeniach z dużymi oknami, jak i w małych blokowych kuchniach. Trzeba zadbać przede wszystkim o kolory i dodatki.
Do jasnych szafek z kontrastującymi blatami warto dobrać drewnianą podłogę, najlepiej taką stylizowaną na stare drewno. Jasną kolorystykę można uzupełnić błękitem. Marynarskie pasy, czy inne marinistyczne dodatki wprowadzają typowy dla East Hampton i Southampton klimat wakacji i bliskości oceanu.
Z czego powinny być dodatki?
Dodatki w kuchni Hampton powinny być wykonane z naturalnych materiałów. Świetnie sprawdzą się sznury marynarskie, dodatki z naturalnego drewna. Postaw na proste kształty i klasyczne ozdoby. Tace na owoce, czy wazony ze szkła wypełnione świeżymi kwiatami idealnie wpiszą się w tę konkretną aranżację.
Hamptons jest miejscem okresowego zamieszkania zamożnych nowojorczyków. Chociaż tamtejsze kuchnie nie są urządzone z przepychem, to jednak dominuje w nich klasyczna elegancja. Pożądane dodatki są dalekie od kiczu. Celuj w klasyczne i dobrze wykonane dodatki z wysokiej jakości materiałów.
Kuchnia w stylu Hamptons – podsumowanie
Kuchnia w stylu Hampton to wariacja stylu amerykańskiego. Duże, jasne i przestronne przestrzenie wypełnione światłem i zapachem kwiatów tutaj urozmaicone są marinistycznymi dodatkami i ciepłymi elementami z naturalnego drewna.
Z naszej perspektywy takie aranżacje mogą wydawać się niedostępne. Średnie polskie mieszkanie dla jednej rodziny jest bowiem aż pięć razy mniejsze od amerykańskiego domu. Domy w Hamptons są w dodatku rezydencjami bogaczy. Za pomocą odpowiedniej kolorystyki i starannie wybranych dodatków możesz z powodzeniem odtworzyć tego ducha w swojej kuchni, niezależnie od jej metrażu.