Styl japoński w mieszkaniu, zaraz po skandynawskim, jest jednym z chętniej wybieranych. Zwłaszcza w ostatnich latach, gdy ludzie więcej czasu zaczęli spędzać w domach. Czym charakteryzuje się styl japoński? W jaki sposób dobrać materiały, by móc się nimi cieszyć przez wiele lat? Czy taka aranżacja pasuje w każdym domu? Koniecznie sprawdź, czytając ten artykuł!
Łazienka w stylu japońskim – minimalistyczna aranżacja z kraju kwitnącej wiśni
Japończycy cenią sobie prostotę i bliskość natury. Dlatego też ich domy są minimalistyczne, a jednak pełne naturalnych materiałów. Jeśli płytka, to kamienna lub ceramiczna. Jeżeli ozdoby, to bambusowe lub drewniane. Wszystko to, co jest potrzebne w łazience w stylu japońskim, musi być dobrej jakości. Dzięki temu, gdy coś się popsuje, można to naprawić.
Drewno ocieplające przestrzeń
Mimo ograniczania do minimum elementów łazienki w stylu japońskim, pomieszczenie to staje się przytulne właśnie dzięki naturalnym materiałom. Drewno ociepla przestrzeń, nadając jej spójnej całości. Jeśli istnieje obawa, że drewno nie będzie odpowiednio spełniało swej funkcji w tak wilgotnym pomieszczeniu, można zdecydować się na płytki drewnopodobne. Można je położyć na podłodze lub na ścianach. Można też użyć ich jedynie w niektórych miejscach łazienki. Na przykład na ścianach pod prysznicem.
Wybierając drewno do wnętrza w stylu japońskim, warto postawić na bambus lub inne jasne drewno takie jak sosna. Świetnie na oknach sprawdzą się bambusowe rolety. Dadzą one dość światła, by pomieszczenie nie stało się ciemne, a jednocześnie oddzielą łazienkę od świata zewnętrznego, pozwalając na chwilę intymności.
Kolorystyka łazienki w stylu japońskim
Orientalny styl może kojarzyć się wielu z surowością. Jednak chcąc urządzić łazienkę w stylu zen, wcale nie potrzeba smutnych, szorstkich i oszczędnych szarości. W japońskiej łazience bardzo dobrze znajdą się jasne, stonowane barwy. Dzięki nim aranżacja będzie przytulna, mimo że dąży do minimalizmu.
Ciekawym akcentem w takim miejscu mogą okazać się rośliny. Tu również nie należy przesadzać. Chcąc postawić na żywe kwiaty, wystarczy jedna lub dwie rośliny. Najlepiej w orientalnym stylu. Można na przykład postawić na drzewko bonsai i ustawić je na umywalce. Chcąc nadać koloru pomieszczeniu, a jednocześnie pozostać w minimalistycznym, japońskim klimacie, warto postawić przy wannie kolorowy, kwiecisty parawan.
Czego nie może zabraknąć w japońskiej łazience?
Łazienka urządzona w stylu japońskim to połączenie elementów buddyzmu i feng shui. Ponieważ wszystko płynie, a jedyną pewną w życiu jest zmiana, warto wziąć to pod uwagę, aranżując łazienkę w stylu azjatyckim. Zamiast tradycyjnej umywalki można postawić na kawałku grubej deski kamienne misy, a na podłodze ustawić drewniany lampion. Pamiętać należy, że bardzo ważne w łazience są meble i dodatki. Warto wybierać akcesoria i meble o prostych kształtach. One również powinny być wykonane z naturalnych materiałów.
Płynąca woda i minikaskady
Jeśli w pomieszczeniu, w którym urządzana jest minimalistyczna łazienka w stylu japońskim, jest wnęka lub inne ciekawe miejsce, warto pomyśleć o płynącej wodzie. Można kupić lub samemu stworzyć minikaskadę, która nada japońskiego charakteru. Decydując się na taki element, warto postawić na surowość barw i kształtów ozdoby. Niech będzie ona jak najbardziej naturalna, by mogła w pełni ukazać charakter łazienki japońskiej.
Łazienka w stylu japońskim to miejsce stworzone z poszanowaniem natury i jej bogactwa. Jasne barwy, drewno i woda sprawiają, że minimalizm tego stylu nie jest surowy. Wręcz przeciwnie, taka łazienka jest przyjemna i ciepła. Decydując się na takie pomieszczenie, pamiętać należy o tym, że im mniej, tym lepiej.