Styl prowansalski największą sławą cieszył się w XIX-wiecznej Europie. Taka łazienka urządzona jest minimalistycznie, w atmosferze naturalności, która charakterystyczna jest dla francuskich wsi. Stylistyka tego wnętrza to głównie jasne kolory. Ważna jest przestrzeń i elegancja. Każdy element jest istotny i musi do siebie pasować, zaczynając od podłogi, a kończąc na akcesoriach. Pomieszczenia urządzone w tym stylu są przytulne, w kolorach écru, lawendowego fioletu lub oliwkowej zieleni. Urządzając łazienkę w stylu prowansalskim, warto skupić się na szczegółach – zdobieniach mebli, ścian i samych ozdobach.
Ściany we wnętrzu prowansalskim
Na ścianach nie zobaczysz płytek, jak w większości łazienek, lecz zwykłą farbę w pastelowych kolorach w odcieniach fioletu, beżu, szarości, błękitu, bądź drewna. Można też użyć tapety z motywem roślinnym nawiązującej do prowansalskiej lawendy. Płytki mogą pojawić się tylko w miejscach najbardziej narażonych na kontakt z wodą. Najlepiej wyglądają małe kafelki ceramiczne połączone z większymi. Jest to praktyczne rozwiązanie, aby woda nie narobiła szkód typu pleśni na ścianie. Oprócz płytek dobrze wyglądać będzie stylowa mozaika dopasowana kolorystycznie do pomalowanych ścian.
Styl prowansalski w łazience – podłogi
W architekturze słonecznej Prowansji dominują naturalny kamień i drewno. Podłoga powinna być wykonana z prawdziwego, bielonego drewna lub płytek go imitujących. Jeśli wiesz, że nie będziesz poświęcać zbyt wiele czasu na dbanie o drewnianą podłogę w łazience, warto wybrać drugie rozwiązanie. Wszystko zależy od tego, jaki efekt końcowy chcesz osiągnąć. Gładkie, połyskujące płytki, będą nadawać odrobinę nowoczesności i elegancji, jednak jeśli wolisz, by pomieszczenie było bardziej wiejskie, a zarazem ciepłe, postaw na terakotę. Wszystko zależy od twojego gustu.
Meble łazienkowe w stylu prowansalskim
Meble do łazienki w stylu prowansalskim powinny być drewniane, najlepiej malowane na biało, aby pasowały do całej aranżacji. Są to komody, półki, szafki z rzeźbami w drewnie w starodawnym, lecz eleganckim stylu, częściej spotykanym w salonach niż łazienkach. Zdarza się też, że są celowo postarzane. Ważne są naturalne materiały oddające klimat prowansalskiej architektury. Pożądane są zdobienia w motywach kwiatowych, np. na rogach lub nóżkach wyposażenia. Łazienka prowansalska lubi także kamień, len i wełnę, które nadają jej ciepłego klimatu.
Armatura w łazience w stylu prowansalskim
W prowansalskiej łazience dominują odcienie beżu i bieli. Konieczne jest więc, żeby armatura i główne wyposażenie łazienki były w kolorze białym – będą pięknie współgrały z drewnianymi meblami oraz pastelowymi odcieniami na ścianach. W tym stylu popularne są oryginalne umywalki nablatowe w obłych kształtach. Idealnie pasują do najbardziej charakterystycznej części wnętrza prowansalskiego – wolnostojącej wanny, często postawionej na ozdobnych, srebrnych lub złotych nóżkach. Krany w wannie, jak i w umywalce, powinny być zachowane w eleganckim stylu retro.
Lustra i oświetlenie
Styl prowansalski w łazience polubi się także z pałacowymi lampami, np. dużym, ozdobnym żyrandolem lub gustownymi kinkietami, które można zawiesić np. nad umywalką. Oświetlenie musi współgrać z całą aranżacją i optycznie powiększać przestrzeń. Potrzebnym elementem każdej łazienki w stylu prowansalskim (i nie tylko) jest oczywiście lustro, najczęściej wiszące nad umywalką. W stylu prowansalskim powinno być ono w prostym lub okrągłym kształcie i posiadać bogato zdobioną ramę w stylu retro, np. w odcieniach srebra lub złota, ewentualnie wykonaną z drewna.
Dodatki i akcesoria łazienkowe
W tym temacie dominować będzie wiklina, len czy wełna. Materiały te dobrze komponować się będą z écru. Można wykorzystać takie akcesoria jak stylowe, wiklinowe koszyki na ręczniki, ozdobny dozownik na mydło i kubek na szczoteczki oraz eleganckie wieszaki. Warto postawić na lawendowe mydełka oraz żywą lub suszoną lawendę, która dodatkowo podkreśli prowansalski klimat. Niezmiernie ważną rolę odgrywają także tkaniny – białe ręczniczki, jasne zasłony i dywaniki, które dopełnią całą kompozycję. Jeśli salon kąpielowy jest duży i przestronny, można wstawić drewniany fotel i duże wiklinowe doniczki.
Mała łazienka w stylu prowansalskim – czy to dobry plan?
Nieduża łazienka w stylu prowansalskim będzie wyglądać dobrze pod warunkiem, że odpowiednio ją urządzisz. W tym przypadku doskonale sprawdzą się jasne barwy, które optycznie powiększą pomieszczenie. Unikaj ciemnych kolorów, które mogą nadać jej ciężką atmosferę. Ważne jest, aby wszystkie elementy wyposażenia odpowiednio dobrać i rozmieścić. Rezygnacja z wolnostojącej wanny będzie tutaj dobrą koncepcją – lepiej sprawdzi się wanna wbudowana. Do małych łazienek lepszym pomysłem będzie też umywalka wolnostojąca w stylu prowansalskim – odda więcej przestrzeni łazience, a szafki można wybrać wiszące.
Prowansja – kraina fioletowego kwiatu
Rośliną, która idealnie nada się do stylu prowansalskiego, jest lawenda. Region Prowansji słynie bowiem z pól pełnych tej fioletowej roślinności. Oprócz pięknego zapachu kwiat ten cudownie uwydatni sielski klimat tego malowniczego regionu w twojej łazience. Taką roślinkę włożyć można w pięknie zdobioną na styl antyczny doniczkę. Świetnie pasować będą także hiacynty czy tulipany, które nadają świeżości. Żywe rośliny, które lubią wilgotny klimat, dodadzą łazience w stylu prowansalskim świeżości.
Stylowe meble i dodatki DIY – inspiracje
Fantastyczną alternatywą do kupowania mebli i dodatków jest wykonanie ich samemu. Własnoręcznie stworzone meble to nie tylko ekonomiczne rozwiązanie. Aranżacje stworzone z palet, desek czy pilśniowych płyt to teraz bardzo modne kompozycje, które idealnie sprawdzą się w stylu prowansalskim. Najlepsze jest to, że możesz stworzyć je sam – w domowym zaciszu, co sprawi ci na pewno dużo satysfakcji. Zaoszczędzisz też dużo pieniędzy i przyczynisz się dla dobra planety. Rękodzieła są oryginalne i pasują do każdego typu pomieszczeń.
Styl opisywany w artykule jest niepowtarzalny, a wchodząc do takiej łazienki w prowansalskim stylu powinniśmy czuć się jak we francuskiej wiosce. Urządzona w kolorach beżu lub w pastelowych barwach z wyrafinowanymi dodatkami, lnianymi tekstyliami oraz meblami w stylu retro, bądź wykonanymi własnoręcznie, nada twojemu pomieszczeniu naturalności i stylu. Tak zaaranżowany salon kąpielowy nie tylko spodoba się domownikom, ale zrobi także niemałe wrażenie na twoich gościach.